Medya

Haberler

Ana Sayfa > Medya > Haber Arşivi

Somonlu tatlılar Antalya'da Aşçıları Şaşırttı

Döner ve çiğ köfteden sonra Norveç Somonu Kazandibi oldu

Norveç’in efsanevi balığı Somon ile yirmi yıldır tüketiciler için değişik tatlar geliştiren Alarko-Leröy, bu kez de somonlu yöresel tatlar ile Antalya’da aşçıları şaşırttı. Kayseri’den Antep’e Bursa’dan Bolu’ya kadar yöresel tatları (mantı, çi börek, İnegöl köfte, gözleme, içli köfte, paçanga böreği ve keşli cevizli mantı) gibi yirmi farklı yöresel tattan oluşan somonlu mönü, Antalya’da Alarko-Leröy tarafından düzenlenen davette, konukların beğenisini topladı. Özellikle somonlu kazandibi ve tahinli cevizli kabak (yerine somon kullanıldı) tatlısı lezzeti ile ilgi odağı oldu. 

Menüde yer alan Kayseri’nin (ıspanaklı, domatesli ve sade) üç renkli Mantısı ile Bolu’nun Keşli, cevizli mantısında somon kullanıldı. Yörsel lezzetlerden Bursa’nın İnegöl Köftesi, Eskişehir’in Çi böreği, Antep’in İçli köftesi Somon yapıldığında farklı ama beğenilen tatlar oldu. Ayrıca
Antalya’nın Tahinli Cevizli Kabak tatlısının Somonlu versiyonu ile somonlu kazandibi tatlısı büyük ilgi gördü.

Şeflerin ve Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcimen’in de katıldığı davette Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, şirketteki Ar&Ge ekibinin Norveçli Somon Balığını yöresel yemeklere uyarlanarak , geleneksel ama modern yeni tatlar yakalamakta ustalaştıklarını vurguladı. Yirmi yıl içinde, Somon balığına geleneksel sofralarda yer açtıklarını dile getiren
Alarko-Leröy Genel Müdürü Bülent Işık, somonun döner, çiğ köfte, pastırma ile uyumunu test ettik ve damak tadımıza uygun lezzetlerini keşfettik, aynı heyecan ile diğer yöresel yemeklerde de türk damak tadına uygun somon balığını denemeye devam ediyoruz ve başarılı sonuçlar alıyoruz dedi.

Alarko-Leröy, Kocaeli’nde modern ve hijyenik kurallara uygun teknolojik donanımdaki fabrikasında, Norveç’ten getirdiği taze somonlarla, Somon Füme, Somon Pastırma, Somon Loin, Somon Sıcak Füme, Somon Lakerda, Somon Marine, Somon Fileto, Somon Steak, Somon biftek gibi katma değerli ürünler üretiyor. Otellerden, restaurantlara, catering firmalarından, tatil köylerine kadar uzanan bir profesyonel müşteri zinciri ile ürünleri tüketiciyle buluşuyor. Ayrıca Migros, Kipa-Tesco, Carrefour, Macro, Metro, Ikea gibi büyük marketler, yerel marketler (Groseri gibi) ve şarküterilerde ambalajlı ürünler ve taze somonlar yer alıyor. Tüm ürünler toptan tüketim için bütün, fileto görüntüsü bozulmadan kiloluk ambalajlarda, tüketiciler için ise daha az gramajlı vakumlu ambalajlar şeklinde satışa sunuluyor. Bütün somon balığı, fileto, steak ve biftek olarak balıkçılarda da satılıyor. Şirket somon balığının yanı sıra halibut, cod, uskumru, karides, kalkan balığı ve fener balığı gibi diğer deniz ürünlerini de ithal ediyor ve üretim tesislerinde yan ürünlerle birlikte yüzü aşkın çeşitte katma değerli ürünlere dönüştürüyor.
 

Ürün Kataloğumuz için tıklayın